Mnogo stvari može poći naopako kad je glas u pitanju ali kod dece je to najčešće takozvana zloupotreba glasa.
Najčešći problem glasa koji uočavamo kod dece jeste promuklost (disphonia) i najčešće nastaje kao posledica neadekvatne upotrebe glasa, tzv. zloupotrebe glasa..
Mnogo stvari može poći naopako kad je glas u pitanju ali kod dece je to najčešće takozvana zloupotreba glasa. Ovo može dovesti kasnije do pojave malih izraslina na glasnicama (na mestima gde se glasnice spajaju) i tada pričamo o nodulima (čvorićima), polipima ili cistama. Ove izrasline ne utiču direktno na zdravlje u početnim stadijumima ali mogu dovesti do nivoa koji zahteva hiruršku intervenciju.
Verovali ili ne, karakter utiče na predispoziciju za nastanak poremećaja glasa. Ukoliko je dete glasno, viče i trudi se da sve vreme održava pažnju na sebi, sklonije je poremećaju glasa. Takođe u ovu grupu spadaju deca sklona histeričnom plaču, vrištanju i ljutnji.
Aktivnosti poput timskih sportova i nadglašavanja na igralištu su takodje važan faktor zloupotrebe glasa. Pevanje, ukoliko nije usmereno i učeno od strane osobe koja je stručna, može izazvati velike problem, pogotovo u doba mutacije kada se glas formira iz dečjeg u glas odrasle osobe.
Stres, ukoliko mu je dete konstantno izloženo može biti okidač za poremećaj glasa.
Ostali uzroci poremećaja glasa su česte infekcije grla, upala krajnika, dehidracija i kašalj. Odredjeni medikamenti kojima se deca inhaliraju takodje utiču na glas kao i povrede vrata, grkljana, povrede mozga te intubiranje prilikom neke intervencije.
Ukoliko promuklost traje duže od 10 dana i dešava se jako često, na primer, nakon igranja u dvorištu ili nakon sportskih i drugih aktivnosti, potrebno je da dete odvedete kod ORL specijaliste koji će vas nadalje uputiti lekaru fonijatru (u Beogradu je Fonijatrija u Kliničkom centru Srbije pri Klinici za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju). Fonijatar pregledom glasnica te videostroboskopijom ima uvid u funkcionalnost glasnica i eventualne izrasline na njima.
Tretman može biti konzervativni, u ranim stadijumima promuklosti, i podrazumeva logopedsko-fonopedski tretman gde će dete naučiti kako i na koji način da koristi glas, pravilno disanje kao i vežbe kojima će ublažiti postojeće promene na glasnicama. Ukoliko su promene težeg stepena, odstranjuju se hirurški uz obavezan postoperativni fonopedski tretman.
Sve ovo zahteva jedan bihejvioralni pristup jer se moraju promeniti životne navike koje su dovele do problema.
Savetuje se da dete pije dosta vode u toku dana, da ne pije gazirana pića, da ne boravi u zadimljenim prostorijama, da ne pije hladne ni vruće napitke i potrebno je obratiti posebnu pažnju na detetovu posturu tela.
za Detinjarije pišu Mirna Zelić i Neda Milošević