Sonja (37) je ušla u stan i sela u fotelju. Zašto joj je teško? Nije li razvod nešto što je želela? Složili su se da je tako najbolje za oboje. Zašto joj je teško? Zašto umesto osećaja da je teret pao sa grudi oseća da je teret i dalje tu?
Razvod je trauma za oba partnera. Da bi se par izborio sa ovim, mogu zajedno početi terapiju iako se terapija razvoda češće sprovodi individualno. Osoba koja prolazi kroz razvod često oseća krivicu, strah, depresiju i tugu.
Rad sa psihoterapeutom može pružiti jasan cilj, stvoriti racionalniji pogled na situaciju. Psihoterapija nam pomaže da naučimo više o sebi i da razvod sagledamo kao šansu za lični rast i razvoj, a ne kao lični neuspeh.
Psihoterapija sa parovima olakšava zdrav i konstruktivan razvod. Zajedno se dolazi do toga da razvod ima što manje negativnih posledica. Razvod često podrazumeva konkretne korake u finansijskim sferama kao i u roditeljstvu.
Porodična psihoterapija je važna za decu roditelja koji se razvode. Roditelji su često preplavljeni svojim osećanjima vezanim za razvod i ponekad previde da deca osećaju zbunjenost, osećaj krivice i napuštenosti. Često su deca „između“ i osećaju se kao da moraju da odaberu jednog roditelja. Ukoliko se roditelji ne ponašaju adekvatno i prostojno jedno prema drugome, ove emocije rastu i do onoga da je ono nepoželjno. Često brinu da su upravo oni krivi za razvod.
Psihoterapija pomaže da se emocije obrade i postave na svoje mesto, da razvod bude sa što manje negativnih posledica po sve članove porodice.